«Сітуацыя катастрафічная». Амаль 1000 легкавых аўто чакаюць уезду ў ЕС
За апошнія 24 гадзіны колькасць аўтамабіляў, якія чакаюць уезду ў Літву, павялічылася на 210 адзінак, паведамляе тэлеграм-канал Памежнага камітэта. Канал Infotrans Media Belarus апісвае сітуацыю як катастрафічную: «Літва практычна не прапускае легкавога транспарту».
За апошнія 24 гадзіны колькасць аўтамабіляў, якія чакаюць уезду ў Літву, павялічылася на 210 адзінак, паведамляе тэлеграм-канал Памежнага камітэта. Канал Infotrans Media Belarus апісвае сітуацыю як катастрафічную: «Літва практычна не прапускае легкавога транспарту».
Выява: памежны камітэт Беларусі
Паводле звестак памежнага камітэта, найбольшая чарга на літоўскім кірунку перад пунктам пропуску Меднікі (Каменны Лог) — 300 аўто, яго супрацоўнікі за дзень прынялі на сваю тэрыторыю 38% транспарту ад нормы.
Кантрольныя службы Польскага памежнага перахода Тэрэспаль (Брэст) аформілі 34% легкавікоў.
Самы загружаны маршрут у ЕС для фур праходзіць праз літоўскі пункт пропуску Салечнікі (Беняконі). За суткі праз гэты маршрут на тэрыторыю Літвы прайшло ўсяго 42% цяжкавікоў. Менш за ўсё транспарту на гэтым напрамку аформілі ў сумежным пагранпераходзе Меднікі (Каменны Лог) — 23 фуры з 500 магчымых, то-бок менш за адну на гадзіну.
У польскім пункце пропуску Кукурыкі (Казловічы) сумежны бок выканаў норму пропуску на 46%. Уезду на сумежную тэрыторыю чакаюць каля 100 фур.
Перад латвійскім пунктам пропуску Патэрніекі (Грыгароўшчына) фіксуецца больш за 335 адзінак грузавога транспарту. Латвійскі бок прыняў на сваю тэрыторыю 53% аўто.
Станам на 12:00 перад пагранпераходам Тэрэспаль (Брэст) і Меднікі (Каменны Лог) уезду ў Еўрасаюз чакаюць 60 і 7 аўтобусаў адпаведна.
Нагадаем, што 15 ліпеня Латвія абвясціла, што перастане прапускаць аўтамабілі з беларускай рэгістрацыяй — «у мэтах забеспячэння выканання санкцый ЕС». 17 ліпеня стала вядома, што такую ж забарону 18 ліпеня ўводзіць Літва, а ўвечары таго ж дня — і Эстонія.
Эпик фейл. Не хватило думалки ответить на вопрос и сразу же взял и поделил беларусов на правильных (оставшихся) и неправильных (релокантов). Ты бы хоть за своими же словами в одном сообщении следил.
Это только flak пытается делить белорусов на "правильных и не правильных"
Карыстальнік адрэдагаваў каментарый 1 жніўня 2024, 16:20
Не ну хорошо, что власть и вы не пытаетесь делить белорусов на "правильных (патрыетау) и не правильных (змагароу)".
toshnila
Смузихлебатель в Polska Strong Development
1 жніўня 2024, 15:54
-5
Закрыть давно эту границу. Кто хотел уехать - сделали это давно. А туристы нам тут не нужны. [Часть комментария скрыта за нарушение правил общения. Вот они, их всего пять: https://devby.io/news/comments-2024]
А вы всех своих родственников перевезли к себе? Готовы к тому что возможно больше не увидите друг друга вживую? А когда ваших друзей и коллег с ВНЖ и ПМЖ погонят "сцаными тряпками", будите рвать на себе вышиванку от радости?
toshnila
Смузихлебатель в Polska Strong Development
2 жніўня 2024, 11:20
-3
Да, все тут. Все друзья, родственники, коллеги либо поляки, либо поляки, вернувшиеся на родину и получившие паспорта.
Так легче?
Карыстальнік адрэдагаваў каментарый 2 жніўня 2024, 11:20
а почему простые люди за свои налоги не сделают так, чтобы с ЕС были дружеские отношения? Почему они то ядерной бомбой там угрожают, а в очередях стоять не хотят?
Обычные беларуские люди через западную границу не едут. Зачем им загнивающая Европа с гейцами и прочим мракобесием, тем более недружественные Литва и Польша. Обычные в будний день на фабриках и заводах создают отечественный продукт, на выходных на даче или в деревне досуг проводят, наслаждаясь запахом шишек и берез. Так что не надо за нас переживать. А вот необычные со своей странной тягой к западным ценностям пусть страдают.
Карыстальнік адрэдагаваў каментарый 1 жніўня 2024, 23:13
Рэлацыраваліся? Цяпер вы можаце каментаваць без верыфікацыі акаўнта.
зараз бы ў чарзе пастаяць на мяжы, усміхацца цёпламу сонейку, адчуваць, як павольна час ідзе, чуць спеў птакаў...
Ой ну понятно же, что это очередной искусственно созданный политический шантаж от наших соседей, которые реализуется через страдания обычных людей.
"Страдания обычных людей" не является ценной валютой в политической системе РБ, поэтому врядли это шантаж.
Кто такие эти "обычные люди"? Много раз слышу этот термин, а никто объяснить не может.
Давай с простого. Это сторонники нынешней власти?
А мне без разницы, сторонники или противники. Для меня обычные люди. Это только релоканты пытаются делить белорусов на "правильных и не правильных"
Одобряю. Только второй шаг - погнать тех кто понаехал за последние N лет.
Согласен. Всех с ВНЖ и ПМЖ сцаными тряпками.
Очень жалко обычных людей. Я за то, чтобы страдали только необычные. Когда страдают обычные, это ужасно.
Обычные беларуские люди через западную границу не едут. Зачем им загнивающая Европа с гейцами и прочим мракобесием, тем более недружественные Литва и Польша. Обычные в будний день на фабриках и заводах создают отечественный продукт, на выходных на даче или в деревне досуг проводят, наслаждаясь запахом шишек и берез. Так что не надо за нас переживать. А вот необычные со своей странной тягой к западным ценностям пусть страдают.
Карыстальнік адрэдагаваў каментарый 1 жніўня 2024, 23:13
Получается, авторы, поющие грустные песни о страданиях простых людей, лукавят.
Что там насчет железного занавеса? нелегальные мигранты не зря в Европу рвались.